Pitta czyli siła przetwarzania

Pitta to wg Ajurwedy kombinacja dwóch elementów – ognia i wody. O typie Pitta, mówimy gdy ta właśnie dosza dominuje w budowie danej osoby. Termin Pitta wywodzi się od słowa tapa, które w sanskrycie oznacza gorąco. Pitta tym samym odpowiada za wszystko to, co w naszym ciele związane jest z podgrzewaniem, przekształcaniem, przetwarzaniem, gotowaniem.

W zachodniej medycyna Pittą nazwalibyśmy enzymy trawienne kolejnych organów układu trawiennego. Enzymy te umożliwiają przekształcenie dostarczanego przez nas pożywienia w budulec dla organizmu. Odpowiada tym samym za rozkład i wchłanianie białek, cukrów i tłuszczów, a następnie przetwarzanie przez nasz organizm w taki sposób, by otrzymał on ciepło i energię do działania.

Pitta to jednak nie tylko przetwarzanie na poziomie układu pokarmowego. Piękno Ajurwedy polega na tym, że traktuje człowieka całościowo. Zatem Pitta to też przetwarzanie i przyswajanie na poziomie umysłu, nazwalibyśmy to po naszemu sprawność intelektualna, szybkość myślenia, inteligencja.

Cechy fizyczne Pitty:

Pitta jest silna i gorąca. Osoba, u której dominuje ta dosza ma średniej budowy kości i dość mocno zarysowane mięśnie. Cechują ją ostre rysy twarzy – ostro zakończony nos, spiczasty podbródek, wnikliwe spojrzenie.

Skóra Pitty w przeciwieństwie do skóry Vaty jest gładka, jakby oleista. Podobnie paznokcie, nie stwarzają właścicielce większych problemów. Pitta to także gładkie lejące się włosy, z których kobiety na próżno chcą
stworzyć wymyślne fryzury. Włosy po kilku godzinach i tak się robią plaskate.

O ile dłonie Vaty często sprawiają wrażenie jakby bytowały w lodówce, o tyle dłonie Pitty, będą zdecydowanie częściej ciepłe, czasem spocone. Generalnie Pitta mocno się poci na całym ciele i na ogół jest jej gorąco. To ona właśnie najchętniej zajmie miejsce pod klimatyzatorem.

Cechy psychiczne Pitty:

Pitta w swym najlepszym wydaniu to siła przetwarzania. To jej największy atut. Szybka w myśleniu, błyskotliwa w spostrzeżeniach, celna w ripostach.

To siła skupienia i świetna organizatorka. Łatwo się koncentruje i tym samym osiąga zamierzone cele. Jest skutecznym przywódcą, za którym inni chętnie podążają.

Ceni produkty dobrej jakości, dobrej marki. Przed zakupem dokładnie przeanalizuje wszystkie za i przeciw. To własnie ona najprawdopodobniej wybierze produkt nie najtańszy, ale raczej luksusowy.

Uwielbia rywalizację, sprawdzanie się w myśl określonych reguł. Elektryzują ją zatem rozgrywki sportowe zarówno te, w których bierze aktywny udział jak i te oglądane z kanapy.

Dolegliwości charakterystyczne dla Pitty:

Wybita z równowagi Pitta będzie się objawiać w problemach skórnych
to właśnie zaburzonej Picie zawdzięczamy wypryski na twarzy, plecach, czy dekolcie, trądzik, podrażnienia, zaczerwienienia, opryszczkę.

Pita bez ciemnych okularów właściwie nie wyobraża sobie życia. Jej oczy łzawią, lub łatwo ulegają podrażnieniu pod wpływem słońca czy wiatru.

O ile u Vaty częściej pojawią się zaparcia, o tyle ognista Pitta swe dolegliwości będzie objawiać w biegunkach i rozwolnieniach.

Ze względu na komponentę kwasu, Pitta, będzie miała też tendencję do wrażliwych zębów, nadkwasoty, refluksu żołądkowego, wrzodów, problemów z wątrobą i dalszych schorzeń związanych własnie z jego nadmierną ilością.

Stany zapalne gardła i zatok gwałtownie pojawiająca się gorączka to dolegliwości typowe dla Pitty.

Przemęczona, jest orłem, który lata wysoko, ale samotnie, bo zbyt ostro potraktował współtowarzyszy działań. Zamiast celnych spostrzeżeń zdarzają się wartościujące osądy, albo gwałtowne wybuchy złości, które mogą przypominać erupcję wulkanu. W miejsce wartościowych przemyśleń pojawia się dotkliwa złośliwość, w miejsce świetnej organizacji pojawiają się tendencje do manipulowania innymi i nadmierna kontrola. Tam, gdzie dawniej była siła zdrowej pewności siebie, przeciska się pycha i pogarda dla innych.

I co tu zrobić? Spokojnie. Keep calm and follow Ayurveda 🙂 Na szcęście Ajurweda zna sposoby jak pomóc takiej Picie. Niebawem przygotuję wpis zawierający odpowiednie wskazówki.

Jeśli widzisz w sobie dużo cech zaburzonej Pitty i już dziś chcesz z tym zadziałać skontaktuj się ze mną. Na pewno razem sporządzimy skuteczny plan działania, który pomogę wcielić Ci w życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.