Kapha czyli siła spokoju

Było już o ruchliwej Vacie i o zorganizowanej Picie. Dziś czas na spokojną Kaphę.

Kapha to połączenie dwóch pierwiastków: ziemi i wody. To żyzna, urodzajna gleba. Skąd nazwa? Z sanskrytu oczywiście. Słowo Kapha, podobnie jak Vata i Pitta, też oczywiście pochodzi z sanskrytu i tłumaczy się kawoda i pha – rozkwit. Zatem Kapha to życiodajna woda. Jej domeną jest wzrost i rozwój.

Cechy fizyczne Kapha:

Kapha ma mocną budowę – zaokrąglone biodra, miękkie ramiona. Aż chce się do niej przytulić. Może ćwiczyć i ćwiczyć, a jej ciało niechętnie buduje mięśnie, nawet u maratończyka skrywa je pod warstwą tłuszczu.

Kapha w naszej kulturze jest bardzo ceniona za swój wygląd. Ma gładką jasną skórę, piękne grube włosy, duże lśniące oczy o serdecznym spojrzeniu. Usta w kolorze różu, miękkie i pełne – słowem całuśne. Zęby Kaphy są duże, równe i białe, bez aparatów, bez wybielania. Takie ma i już. Podobnie jak paznokcie. Kapha ma piękne paznokcie o migdałowym kształcie bez konieczności nakładania żelu czy tipsów. Idealna modelka dzisiejszych reklam 🙂

Silna budowa, mocne kości sprzyjają zdrowiu Kaphy. Rzadko kiedy choruje. Z uwagi na powolny metabolizm problemem dla niej może być magazynowanie tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w okolicach bioder i ud oraz tendencja do nadwagi.

Rano ma niewielki apetyt i właściwie mogłaby nie jeść śniadań. W miarę dnia jednak jej apetyt się rozkręca i do szczytowej formy dochodzi popołudniu i wieczorami, co nie ułatwia Kaphie pozbycia się dodatkowych kilogramów.

Jak łatwo się domyślić dolegliwości, które mogą u Kaphy się rozwinąć to z jednej strony skłonność do zatrzymywania wody w organizmie, otyłość i cukrzyca. Z drugiej tendencja do przewlekłego kataru, problemów z zatokami, alergii wziewnych, astmy, czy zaburzeń układu limfatycznego.

Cechy psychiczne Kapha:

Powolny metabolizm przekłada się na spokojne tempo działania. Kapha nie lubi pośpiechu Vaty, mogłaby żyć bez zegarka. Jeśli tylko ma możliwość, woli chodzić w swoim nieśpiesznym tempie, potrzebuje więcej czasu na rozruch zwłaszcza o poranku. Przyjemnie jest słuchać Kaphy, ma miękki melodyjny głos, chociaż sama z siebie Kapha jest raczej oszczędna w słowa. Z resztą nie tylko w słowa 🙂 Kapha oszczędnie wydatkuje swe zasoby – czy to słowa właśnie, czy energię do działania, czy finanse. Zbieranie może przyjąć formę kolekcjonerstwa, albo zdobywania wiedzy. Właśnie z tego względu słynie ze swej słoniowej pamięci.

Kapha kieruje się w życiu miłością, jest tolerancyjna, pogodnie nastawiona do życia i łagodna. To przyjaciel na lata, na którym zawsze można polegać. Wobec napotykanych trudności jest niezwykle wytrzymała.

Swą ociężałość przypłaca wolnym zabieraniem się do działania odwleka, odciąga, odkłada, aż sytuacja stanie się krytyczna. Kapha najzwyczajniej w świecie lubi odpoczywać – lubi siedzieć i nic nie robić i czuje się z tym bardzo dobrze. Dłuższe zamknięcie w domu będzie powodowało u niej depresyjny nastrój i poczucie utknięcia, z którego znów ciężko jej się będzie wydostać.

Jak zadbać o Kaphę w sobie, by nie rozsiadła się za mocno? Jak ją równoważyć by nie przybierała na wadze? Dam znać niebawem, jak przygotuję o tym wpis.

Jeśli widzisz w sobie dużo cech zaburzonej Kaphy i już dziś chcesz z tym zadziałać skontaktuj się ze mną. Na pewno razem sporządzimy skuteczny plan działania, który pomogę wcielić Ci w życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.