Vata czyli siła ruchu

Jak już pisałam wcześniej, zgodnie z Ajurwedą, cały świat, zarówno my, jak i wszystko to, co nas otacza zbudowane jest z cząstek elementarnych. My w naszej zachodniej cywilizacji, mówimy o pierwiastkach. Ajurweda 5000 lat temu określiła te składowe mianem pięciu żywiołów. Te żywioły to eter, powietrze, ogień, woda i ziemia. Oznacza to, że wszystko, co nas otacza jest niepowtarzalną mieszanką żywiołów. Żywioły łączą się ze sobą w pary tworząc dosze. Każdy z nas ma w sobie unikalną mieszankę żywiołów, a co za tym idzie dosz. Dziś pozwólcie, że przedstawię doszę Vata, czyli kombinację żywiołu eteru i powietrza.

Cechy fizyczne Vaty

O typie Vata, mówimy gdy ta właśnie dosza dominuje w budowie danej osoby. Termin Vata wywodzi się od słowa va, które w sanskrycie oznacza ruch. Vata tym samym odpowiada za wszystko to, co w naszym ciele związane jest z ruchem m.in:

  • oddychanie,
  • przepływem krwi,
  • trawienie,
  • menstruację,
  • przepływ myśli.

W budowie ciała Vata jest drobna, lekka. Oznacza to w praktyce np. cienkie włosy. Właściciele takich włosów mawiają o nich strączki, siano i noszą fryzury typu piorun strzelił w pietruszkę. Maja cienką skórę, delikatną jak papier, oczy też niczym przecinki, nie jest je łatwo odnaleźć na twarzy. Vata to drobna budowa ciała, słabe mięśnie pokryte niewielką warstwą tkanki tłuszczowej. Takie chucherko, jak zwykły mawiać nasze babcie. Vata ma wąskie usta, drobne zęby, którym daleko do gwiazdorskiego uśmiechu. Raczej każdy ząb żyje osobnym życiem i żaden o drugim nic nie wie. Nie lepiej sytuacja wygląda z paznokciami.

Kolejną cechą charakterystyczną dla Vaty, wynikającą z komponenty eteru i powietrza, jest suchość i szorstkość. Suchość Vaty przejawia się w tendencji do zaparć. Zdarza się, że będąca w podróży Vata nie odwiedza toalety nawet przez tydzień. Szorstkość może przynosić postać popękanej skóry i strzelających stawów. Strzelającą Vatę słychać zatem za jodze czy kiedy pomyka po schodach z nienaoliwionym kolanem.

Vata jest zimna. Stąd osobie z dominującą komponentą Vaty często marzną ręce i stopy. To właśnie Vatę można spotkać w marcu, a nawet w kwietniu w rękawiczkach. Jej jest zimno i już.

Cechy psychiczne Vaty

Ruchliwość Vaty nie ogranicza się do samego ciała. Ajurweda pojmuje człowieka całościowo, nie rozdzielając duszy od rąk i nóg 🙂 Jeśli mamy dominujący komponent Vaty, wówczas nie możemy nadziwić się innym – jak można tak powoli się poruszać? 🙂 Vata nie lubi siedzieć bezczynnie – prowadzi aktywny i szybki tryb życia – szybko chodzi, szybko mówi, nie zawsze sobie to wcześniej przemyśli, więc bywa, że się w swej wypowiedzi mocno zakręci. Miewa rozbiegane spojrzenie i rozproszony umysł. Patrząc na jedno ma potok skojarzeń i może okazać się, że wraz z tym potokiem totalnie odpływa. Rozkojarzeniu Vaty towarzyszy też zmienny nastrój, wszędzie jest jej pełno, a równocześnie nigdzie zbyt długo miejsca nie zagrzeje. Ach, taka jestem zabiegana 🙂

Uwielbia towarzystwo innych. Spotkania, rozmowy dodają jej energii. Praca najchętniej z ludźmi, po pracy najchętniej z ludźmi, impreza też ród ludzi – żeby się działo. Jest bardzo elastyczna i z łatwością tak się powygina, że dostosuje się do wymagań sytuacji.

Mając w swych podstawach eter i powietrze Vata uwielbia otwartą przestrzeń, przestronne wnętrza, uczucie wolności. Kocha góry, piękne landszafty. To ona będzie skłonna do tego, by powycinać drzewa przed oknem, by nie zasłaniały widoku.

Zdrowa Vata jest niezwykle twórcza, pełna pomysłów, inspirująca dla innych, aktywna i otwarta na nowe doświadczenia, ma przy tym ogromną wyobraźnię. Muzyka i taniec to jej świat.

Dolegliwości charakterystyczne dla Vaty

Ponieważ to właśnie Vata wprawia w ruch tkanki Pitta i Kapha, te nie mogą bez niej poprawnie funkcjonować. Z tego względu Vata jest uważana za najważniejszą z trzech dosz. Zatem utrzymanie równowagi doszy Vata jest niezwykle istotne dla naszego zdrowia.

Z ruchem Vaty związana jest zmienność apetytu, która w rezultacie powoduje dolegliwości związane z trawieniem oraz złe wchłanianie się pokarmu np. najczęstsze to zaparcia, wzdęcia i gazy.

Problemy z krążeniem, problemy związane z menstruacją to też domena zaburzonej Vaty.

Vata to także subtelność i delikatność. Innymi słowy Vata to nie harpagan. W związku z tym częściej towarzyszyć jej będzie lęk czy brak pewności siebie i ciągłe wahanie w podejmowaniu decyzji. Osoby Vata boją się gł. ciemności, wysokości oraz pomieszczeń szczelnie zamkniętych.

Delikatna z natury Vata łatwo może łatwo zafundować sobie przemęczenie, zwłaszcza jeśli będzie chciała dorównać innym i weźmie na siebie za dużo. Może mieć przez to kłopoty z zasypianiem. Dodatkowo nasili to jej kłopoty z koncentracją, uczucie skołowania i zagubienia.

Szybko się uczy ale i szybko zapomina, łatwo się ekscytuje, ale też łatwo popada z smutny nastrój. Spontaniczność Vaty, na co dzień bardzo energetyzująca dla innych, może prowadzić np. do pochopnych, bezsensownych wydatków finansowych.

O tym jak niewłaściwe jedzenie na Vatę można poczytać we wpisie Co mówi ajurweda na hamburgera i frytki z colą?

Tu z kolei znajdziecie więcej informacji o tym, jak pory dnia wpływają na Vatę.

Jęśli zainteresował Was temat zapraszam do poczytania o tym jaka jest Pitta i po czym poznać że to Kapha.

Wskazówki dotyczące równoważenia Vaty? Opiszę niebawem w kolejnym wpisie:)

Jeśli widzisz w sobie dużo cech zaburzonej Vaty i już dziś chcesz z tym zadziałać skontaktuj się ze mną. Na pewno razem sporządzimy skuteczny plan działania, który pomogę wcielić Ci w życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.